We are a leading Manufacturer of push pull prop, adjustable prop ., telescopic prop ., adjustable telescopic shoring prop, adjustable steel prop and scaffolding prop . from Shahapur, India.
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Construction |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Brand | Push Pull Prop |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 1 - 1.5 Mtr. |
₹ 800 / Kg Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Shape | Pipe |
| Usage/Application | Construction |
| Surface Type | Color Galvanized |
| Color | Blue |
| Weight | Above 15 Kgs |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 53 / Kilogram Get Latest Price
| Material | MS |
| Surface Type | Color Galvanized |
| Plate Size | 150mmx150mm |
| Prop Size | 1.5Mx2M, 2Mx2M , 2Mx2.5M, 2Mx3M |
| Usage/Application | Construction |
| Color | Blue |
| Outer Tube Diameter | 2" |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 1 - 4.5 Meter |
To furnish the diverse requirements of our clients in the best possible manner we are involved in offering an extensive range of Telescopic Prop.
₹ 250 / Unit Get Latest Price
| Surface Type | Color Galvanized |
| Material | M S |
| Usage/Application | Construction |
| Color | Orange |
| Outer Tube Diameter | 2.5 Inch |
| Length | Adjustable |
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Type | Adjustable |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Construction |
| Surface Finish | Color Coated |
| Length | Adjustable |
₹ 890 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Usage/Application | Construction |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Material | ERW |
| Outer Pipe | 50 NB - 3.2 mm |
| Inner Pipe | 40 NB- 2.9 mm |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 82 / Piece Get Latest Price
| Material | Cast Iron |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Scaffolding Support |
| Surface | Zinc Plating |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 62 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 5 mm |
| Material | Iron |
| Usage/Application | Construction |
| Weight | 0.75 kg |
| Packaging Type | Box |
| Thickness | 3-8 mm |
Mehul Chopda (CEO)
Royal Technocrafts
A3/9, Radheshyam Industrial Complex, Mumbai Nashik Highway, Asangaon
Shahapur - 421601, Thane, Maharashtra, India