Pioneers in the industry, we offer forged ledger blade, scaffolding top cup, scaffolding single clamp, flat frame formwork, pp sheets . and column formwork . from India.
₹ 18 / Piece Get Latest Price
| Material | Forged Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Treatment | Polish |
| Brand | Royal |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
₹ 28 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Shape | Rectangular |
| Color | Black |
| Surface | Galvanized |
| Brand | Royal |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 80 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Construction |
| Surface | Galvanized |
| Packaging Type | Bag |
| Brand | Royal |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 68 / Kilogram Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Construction |
| Service Mode | Offline |
| Location | Maharashtra |
| Duration | 2 - 5 Days |
₹ 180 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 2mm |
| Color | White |
| Brand | Royal |
| Size | 6 x 4 Feet |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Box |
| Surface Treatment | Embossed |
| Pattern | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 70 Piece
₹ 68 / Kilogram Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Construction |
| Service Mode | Offline |
| Location | Maharashtra |
| Duration | 2 - 5 Days |
Minimum order quantity: 1000 Kilogram
₹ 21 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Type | Shuttering |
| Size | 16 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| I Deal In | New Only |
| Packaging Type | Box |
| Finishing | Plated |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 68 / Piece Get Latest Price
| Material | Cast Iron |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Construction |
| Surface | Galvanized |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Royal |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 30 / Unit Get Latest Price
| Material | Cast Iron |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Color | Black |
| Brand | Rayal |
| Usage/Application | Construction |
| Shape | Shape, Round |
₹ 58 / Piece Get Latest Price
| Nominal Nut Diameter | 2 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Nut Type | Drilling |
| Shape | Hexagonal |
| Material Grade | SS 304 |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 195 / Piece Get Latest Price
| Material | Carbon Steel |
| Is It Adjustable | Adjustable |
| Color | Red |
| Jack Shape | U Shape |
| Surface Type | Color Galvanized |
| Diameter | 40 - 45 mm |
| Usage/Application | Construction |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 250 / Kg Get Latest Price
| Material | Carbon Steel |
| Is It Adjustable | Adjustable |
| Color | Red |
| Jack Shape | Square |
| Surface Type | Color Galvanized |
| Brand | Royal |
| Usage/Application | Construction |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 65 / Kilogram Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Shape | U |
| Finish | Powder Coated |
| Usage/Application | Construction |
| Packaging Type | Bag |
| Thickness | 2 - 10 mm |
₹ 60 / Piece Get Latest Price
| Material | Cast Iron |
| Packaging Type | Gogo Clamp . |
| Diameter | Gogo Clamp . |
| Head Shape | Round |
| Color | Blue |
| Product Code | Gogo Clamp . |
| Usage/Application | Industrial |
| Size/Dimension | Gogo Clamp . |
| Weight | Gogo Clamp . |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 1 - 2 Meter |
₹ 3 / Piece Get Latest Price
| Brand | Royal |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Finish | Powder Coated |
| Packaging Type | Box |
₹ 32 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Construction |
| Color | Red |
| Material | MS |
| Thickness | 2 - 3 mm |
| Length | 1 - 3 meter |
₹ 65 / Piece Get Latest Price
| Surface Type | Color Galvanized |
| Shape | Tubular |
| Brand | Royal |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Mild Steel |
| Base Material | Carbon Steel |
₹ 8000 / Square Meter Get Latest Price
| Material | Plastic |
| Usage/Application | Construction |
| Color | Silver |
| Service Location/City | Maharastra |
| Duration | 2 - 5 Days |
| Service Mode | Offline |
₹ 65 / Feet Get Latest Price
| Grade | SS 304 |
| Shape | Rectangular |
| Usage/Application | Construction |
| Technique | Cold Rolled |
| Surface Finishing | Polish |
| Steel Grade | SS 304 |
| Length | 5 - 6 Feet |
Mehul Chopda (CEO)
Royal Technocrafts
A3/9, Radheshyam Industrial Complex, Mumbai Nashik Highway, Asangaon
Shahapur - 421601, Thane, Maharashtra, India