Providing you the best range of round lock scaffolding system, girder coupler ., scaffolding pipe barrel, board retaining bracket, 4 way u head jack and pressed swivel coupler with effective & timely delivery.
₹ 570 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Construction |
| Color | Blue |
| Surface Type | Color Galvanized |
| Pipe Diameter | 40 NB |
| Anti-Corrosion | Yes |
| Brand | Royal |
To furnish the diverse requirements of our clients in the best possible manner we are involved in offering an extensive range of Round Lock Scaffolding System.
₹ 75 / Piece Get Latest Price
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Usage/Application | Construction |
| Brand | Royal |
| Packaging Type | Box |
| Material | Stainless Steel |
₹ 160 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Color | Silver |
| Brand | Royal |
| Usage/Application | Construction |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 0.5 to 3 Mtr. |
₹ 80 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Construction |
| Surface | Zinc Plating |
| Brand | Royal |
| Packaging Type | Box |
| Material Grade | SS 304 |
We are one of the reputed manufacturers and suppliers a wide range of Board Retaining Bracket. These are extensively used in various engineering industries for the proper connection of scaffold tube. Following the exact requirements of clients, we provide these brackets in various standard lengths and sizes. Owing to better performance, precision design and robustness, these brackets are extensively demanded by most of the clients.
Features:
₹ 160 / Piece Get Latest Price
| Material | Carbon Steel |
| Is It Adjustable | Adjustable |
| Color | Red |
| Jack Shape | U Shape |
| Surface Type | Color Galvanized |
| Diameter | 40 - 50 mm |
| Usage/Application | Construction |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 65 / Unit Get Latest Price
| Finish Type | Electro Galvanised |
| Color | Brass |
| Usage/Application | Construction |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Royal |
| Packaging Type | Box |
₹ 15000 / Unit Get Latest Price
| Material | MS |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 15-20 feet |
| Thickness | 10-15 mm |
| Application | Industrial |
To furnish the diverse requirements of our clients in the best possible manner we are involved in offering an extensive range of Staircase Tower
₹ 62 / Piece Get Latest Price
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Usage/Application | Construction |
| Brand | Royal |
| Packaging Type | Box |
| Material | Brass |
₹ 98 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Fitting |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanised |
| Size | 40 x 40 mm |
| Weight | 1.1 Kg |
| Diameter | 50 mm |
₹ 98 / Piece Get Latest Price
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Finishing | Polish |
| Usage/Application | Construction |
| Brand | Royal |
| Packaging Type | Box |
| Material | Carbon Steel |
₹ 1407 / Unit Get Latest Price
| Material | Cast Iron |
| Thickness | 15 mm |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Shape | Rectangular |
| Brand | Royal |
| Usage/Application | Construction |
| Technique | Cold Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
To furnish the diverse requirements of our clients in the best possible manner we are involved in offering an extensive range of Fixed Base Plate
Mehul Chopda (CEO)
Royal Technocrafts
A3/9, Radheshyam Industrial Complex, Mumbai Nashik Highway, Asangaon
Shahapur - 421601, Thane, Maharashtra, India