Prominent & Leading Manufacturer from Shahapur, we offer scaffolding cuplock ., vertical blue cuplock, scaffolding vertical cuplock, mild steel vertical scaffolding, vertical scaffolding cuplock and cuplock ledger ..
₹ 57 / Kg Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Usage/Application | Scaffolding Support |
| Dimension | 1.5,2,2.5 & 3 meter |
| Brand | Royal |
| Pipe Thickness | 3 mm |
| Pipe Diameter | 48 mm |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Number Of Cups | 2,3 or 4 nos |
We are successfully ranked amongst the trustworthy entities offering a wide range of Scaffolding Cuplock. The offered cuplock is utilized in a variety of industrial areas such as mechanical parts, automobiles, pipes and fittings. In order to present a vigorous grip, this cuplock is manufactured using heavy cast iron or stainless steel alloy and by applying trending industry approved techniques. Apart from this, the offered cuplock is made available with the thickness and better length. Besides, clients can get the cuplock from us at industry leading prices.
Features:
Vibration proof and resistance to corrosion
High compatibility and easy to fit
Available in various dimension and lengths
₹ 57 / Kilogram Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Surface Type | Color Galvanized |
| Usage/Application | Construction |
| Color | Blue |
| Brand | Royal |
| Pipe Thickness | 3.2, 4.2 mm |
| Pipe Diameter | 48.3 mm |
| Number Of Cups | 2, 3, 4 Nos |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 1 - 3 Meter |
Minimum order quantity: 500 Kilogram
Owing to the expertise of our team of experienced professionals, we are able to introduce an exclusive range of Vertical Blue Cuplock. The offered cuplock is manufactured in accordance with industry norms and quality parameters. In the offered cuplock, the heavy cast iron or stainless steel alloy used has been approved and certified. In addition, this cuplock can be built and developed according to the specification provided by the clients. Furthermore, our professionals opt for strict quality inspection made on the cuplock to ensure high performance.
Features:
Available in various length and thickness
High tensile strength and decades working life
All weather and acidic resistance
₹ 500 / Kg Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Surface Type | Color Galvanized |
| Usage/Application | Scaffolding Support |
| Brand | Royal |
| Pipe Thickness | 1 - 3 mm |
| Pipe Diameter | 48 mm |
| Number Of Cups | 2,3,4 nos |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 1,2,3 meter |
Minimum order quantity: 500 Kg
Since our commencement, our firm is engaged to introduce a premium quality array of Scaffolding Vertical Cuplock. The offered cuplock is used in tapering the two parts, cables or livers with the frame. Due to corrosion resistance specifications, this cuplock is extensively used by the automobile and machine manufacturing units. In order to deliver the high durability, this cuplock is manufactured utilizing quality heavy cast iron or stainless steel alloy. Additionally, this cuplock is quality tested on more than a few parameters to assure high tensile strength.
Features:
Vibration proof
Uniform radial distribution of pressure
Impact resistance
₹ 57 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Construction |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Royal |
| Rod Length | 1 - 3 Meter |
| Pipe Diameter | 48 mm |
Minimum order quantity: 500 Kg
As a trust worthy organization of this domain, we are committed to offer our clients a superior quality assortment of Vertical Scaffolding. The offered scaffolding is fabricated using higher techniques and knowledge. In addition, due to its high grade quality alloy manufacturing and corrosion resistance properties, the scaffolding is utilized heavily in automobile, mechanical and parts units. In addition, clients can get this scaffolding from us in bulk quantity at industry leading prices.
Features:
Remains intact in high pressure
Resistance to corrosion
Uniform radial distribution of pressure
₹ 57 / Kg Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Usage/Application | Construction |
| Dimension | .5 m to 3 m |
| Brand | Royal |
| Pipe Thickness | 1 - 3 mm |
| Pipe Diameter | 45 - 50 mm |
| Number Of Cups | 1 to 6 |
| Length | 1 - 3 Meter |
To furnish the diverse requirements of our clients in the best possible manner we are involved in offering an extensive range of Vertical Scaffolding Cuplock.
₹ 32 / Piece Get Latest Price
| Material | SS |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Pipe Thickness | 1 - 3 mm |
| Usage/Application | Construction |
| Available Diameter | 40 - 50 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 1 - 3 meter |
₹ 56 / Kgs Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Surface Type | Color Galvanized |
| Usage/Application | Construction |
| Brand | Royal |
| Pipe Thickness | 3.2, 4.2 mm |
| Pipe Diameter | 48.3 mm |
| Number Of Cups | 2, 3, 4 Nos |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 578 / Kg Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Color | Silver |
| Brand | Royal |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 1 - 3 Meter |
| Application | Construction |
To furnish the diverse requirements of our clients in the best possible manner we are involved in offering an extensive range of Vertical Galvanized Scaffolding.
₹ 65 / Kg Get Latest Price
| Brand | Royal |
| Surface Treatment | Galvanized |
| Material | Galvanized Iron |
| Length | 1 - 3 Meter |
| Pipe Diameter | 3 - 4 Inch |
₹ 57 / Kg Get Latest Price
| Surface Type | Color Galvanized |
| Material | Mild Steel |
| Color | Blue |
| Pipe Thickness | 1 - 3 mm |
| Usage/Application | Construction |
| Available Diameter | 45 - 50 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 1 - 3 Meter |
₹ 60 / Piece Get Latest Price
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Material | Mild Steel |
| Color | Silver |
| Brand | Royal |
| Usage/Application | Construction |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 1 - 3 Meter |
| Pipe Diameter | 48 - 50 mm |
₹ 42 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Construction |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Royal |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Material Grade | SS 304 |
| Pipe Diameter | 45 - 50 mm |
₹ 85 / Kg Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Brand | Royal |
| Color | Silver |
| Surface Type | Color Galvanized |
| Usage/Application | Construction |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 1, 1.5, 2, 2.5 m |
₹ 950 / Piece Get Latest Price
| Material | GI |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Thickness | 1.5 mm |
| Dimension | 260 x 2500 mm |
| Brand | Royal |
| Usage/Application | Construction |
| Country of Origin | Made in India |
To furnish the diverse requirements of our clients in the best possible manner we are involved in offering an extensive range of G.I Sheet.
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Type | Non Adjustable |
| Color | Silver |
| Dimension | 2, 2.5, 3 MTR X 225 MM |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Usage/Application | Support |
Minimum order quantity: 100 Piece
Mehul Chopda (CEO)
Royal Technocrafts
A3/9, Radheshyam Industrial Complex, Mumbai Nashik Highway, Asangaon
Shahapur - 421601, Thane, Maharashtra, India